Czym różni się medycyna estetyczna od kosmetologii i chirurgii plastycznej?

medycyna estetycznaMimo że zabiegi z zakresu medycyny estetycznej są w Polsce wykonywane od wielu wielu lat, wiele osób nadal mylnie utożsamia ją z chirurgią plastyczną lub kosmetologią. To trzy zupełnie odrębne dziedziny, które w różny sposób poprawiają urodowe niedoskonałości. Jakie są więc różnice między nimi?

Zakres działań

Podstawowym aspektem, który wyróżnia medycynę estetyczną spośród pozostałych dziedzin jest to, że stosuje ona metody wykorzystujące zdolność skóry do regeneracji. W przeciwieństwie do kosmetyki ingeruje w głębsze warstwy skóry, skuteczniej pobudzając ją do odnowy. Doskonałym tego przykładem mogą być peelingi medyczne, które, w przeciwieństwie do tych wykonywanych w salonach kosmetycznych, dają dużo lepsze efekty, ponieważ występują w wyższym stężeniu.

W ofertach klinik znajduje się wiele zabiegów przede wszystkim odwracających procesy starzenia, jednak ze względu na interdyscyplinarny charakter, medycyna estetyczna zajmuje się również innymi problemami – leczy nadpotliwość, problemy ze skórą głowy, usuwa niedoskonałości takie jak cellulit, rozstępy i blizny. Kobiety źle czujące się w swoim ciele mogą przywrócić swoją pewność siebie poprzez zabiegi powiększania ust, piersi, pośladków lub liposukcję. Problemy dermatologiczne również można wyleczyć przy pomocy medycyny estetycznej – jest tak w przypadku trądziku czy zbyt suchej skóry. Nie można zapominać, że w ramach medycyny estetycznej funkcjonuje również stomatologia estetyczna. Wybór zabiegów jest naprawdę duży, a oferty różnią się między sobą w zależności od gabinetu.

Inwazyjność

Medycyna estetyczna jest mało inwazyjna – w przeciwieństwie do chirurgii plastycznej, bądź kosmetyki, która praktycznie wcale nie ingeruje w ciągłość skóry. Zabiegi w specjalistycznych gabinetach medycyny estetycznej dopuszczają jedynie drobne nakłucia lub nacięcia, które nie zmuszają pacjentów do długotrwałego okresu rekonwalescencji i wykonywane są w znieczuleniu miejscowym.

zabiegi medycyna estetycznaKompetencja

Kosmetyczki nie muszą mieć wykształcenia medycznego, by prowadzić własny salon piękności. Zupełnie inaczej jest w przypadku gabinetów medycyny estetycznej – w urodę i zdrowie pacjentów mogą ingerować wyłącznie lekarze posiadający pełne prawo do wykonywania zawodu. Dyplomowani lekarze medycyny estetycznej kończą w Polsce studia podyplomowe na Uniwersytecie Medycznym, który jest honorowany we wszystkich krajach europejskich.

Użycie instrumentów

W medycynie estetycznej nie używa się skalpela! W zabiegach tego rodzaju stosuje się innowacyjne rozwiązania, którymi są na przykład specjalne nici liftingujące lub hialuronowe. Korzysta się też z bardziej popularnych narzędzi przydatnych przy aplikacji odpowiednich substancji odżywczych lub wypełniaczy. Najbardziej „inwazyjne” są strzykawki z igłami różnej grubości, a poza nimi wykorzystuje się właściwości laserów, fal radiowych i specjalistycznych sprzętów dedykowanych konkretnym zabiegom.

Wiele osób, pomimo wielkiej chęci zmiany swojego wyglądu, nie decyduje się na poprawę urody z pomocą medycyny estetycznej. Ludzie utożsamiający ją z kosmetyką obawiają się małej skuteczności zabiegów, z kolei ci, którzy porównują ją z chirurgią plastyczną, odczuwają lęk przed operacją, bólem i długotrwałym procesem rekonwalescencji. To mylne postrzeganie tej dziedziny medycyny, dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości warto wybrać się na konsultację medyczną, która da odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania i pozbawi lęków przed poddaniem się zabiegowi.

Related Posts