Wypełniacze i stymulatory – na czym polega różnica?

wypelniacze a stymulatoryWalka ze zmarszczkami czy starzejącą się skórą wiąże się często z wykonywaniem zabiegów polegających na wypełnianiu problematycznych obszarów bądź też na jednoczesnym wypełnianiu i stymulowaniu tkanek do regeneracji, co w rezultacie również daje efekt zwiększenia objętości tkanek. Takie działanie sprawia, że preparaty wykorzystywane do zabiegów medycyny estetycznej często bywają błędnie określane. Na czym zatem polega różnica pomiędzy wypełniaczami a stymulatorami?

Wypełniacze a stymulatory

Różnica pomiędzy wypełniaczami a stymulatorami polega przede wszystkim na ich działaniu, ponieważ efekty wizualne zaraz po wykonaniu zabiegu bywają bardzo podobne. Wypełniacze to substancje, które uzupełniają ubytki w tkankach powodując wypełnienie obszarów poddawanych zabiegowi. Preparaty te doskonale sprawdzają się również w modelowaniu twarzy. Ważne jest, że wykorzystuje się je do leczenia objawów, a nie zapobiegania ich występowaniu. Stymulatory z kolei leczą nie tylko objawy, ale także przyczyny ich powstawania. Dzieje się tak, ponieważ zawarte w nich związki niejako wymuszają na tkankach nasilenie procesów regeneracyjnych. Stymulują komórki do namnażania dzięki czemu uzyskuje się naturalny efekt wypełnienia w pożądanym miejscu.

Wypełniacze:
Kwas hialuronowy

To najbardziej znany wypełniacz o wszechstronnym zastosowaniu – służy do redukowania zmarszczek, modelowania twarzy i ust, rewitalizacji i odmładzania skóry czy zmniejszenia blizn potrądzikowych. Jego popularność jest tak duża między innymi dlatego, że to substancja naturalnie występująca w organizmie, a więc niewywołująca reakcji uczuleniowych. Rezultaty, które można osiągnąć dzięki kwasowi hialuronowemu są natychmiastowe i przewidywalne, a sam zabieg w pełni bezpieczny i skuteczny.

Własna tkanka tłuszczowa – Lipofilling

Jeśli już mowa o substancjach występujących w organizmie, warto wspomnieć o wypełniaczu jakim jest własna tkanka tłuszczowa, która wykorzystywana jest do modelowania całego ciała oraz ujędrnienia i poprawy kondycji skóry. Można nią również uzupełniać wszystkie rodzaje blizn, a także ubytki tkanek powstałych np. w wyniku operacji czy urazów. Metoda ta polega na pobraniu z problematycznych miejsc na ciele pacjenta tkanki tłuszczowej, która następnie zostaje poddana procesowi odseparowującemu tłuszcz i komórki macierzyste od niepożądanych zanieczyszczeń. Tak uzyskana substancja jest w pełni bezpieczna, dając satysfakcjonujące efekty.

stymulatory medycynaStymulatory:
Kwas L-polimlekowy – Sculptra

To substancja, której zadaniem jest wypełnianie określonych obszarów i jednoczesna stymulacja skóry do produkcji własnego kolagenu. Mimo syntetycznego pochodzenia jest biokompatybilna z organizmem pacjenta. Zabieg pozwala uzyskać efekt naturalnego liftingu – skóra staje się naprężona i odmłodzona. Zastosowanie kwasu L-polimlekowego rekomenduje się również dla poprawienia owalu twarzy, w tym zarysu żuchwy czy redukcji bruzd nosowo-wargowych.

Hydroksyapatyt wapnia – Radiesse

Preparat ten jest zarówno stymulatorem, jak i wypełniaczem – przyczynia się do zagęszczenia skóry dzięki stymulowaniu jej do produkcji kolagenu, wykorzystuje się go głównie w zabiegach wolumetrycznych. Co istotne, hydroksyapatyt wapnia występuje naturalnie w ludzkim organizmie jako składnik kości i zębów – pełni rolę rusztowania w tkankach dla produkcji nowego kolagenu. Zabieg skutecznie redukuje zmarszczki, modeluje policzki, koryguje nos, odmładza dłonie, a także wypełnia okolice twarzy, w których wraz z wiekiem zmniejsza się objętość tkanek.

Polikaprolakton – Ellanse

Opóźnianie procesów starzenia jest efektem zauważalnym dzięki zabiegowi Ellanse, który nie tylko wypełnia skórę, ale również pobudza ją do produkcji kolagenu, a ponadto pomaga jej się zrewitalizować. Wykorzystywany w preparacie polikaprolakton jest w pełni bezpieczną i biodegradowalną substancją, która w połączeniu z tkanką organizmu tworzy pewnego rodzaju implant. Ważne jest, że zabieg Ellanse daje możliwość wyboru czasu utrzymywania się efektów – od roku do nawet czterech lat.

Atelokolagen – Linerase

wypelniacze medycyna estetycznaTo specjalny rodzaj kolagenu, który podobnie jak pozostałe stymulatory, wypełnia miejsca charakteryzujące się jego brakiem i jednocześnie stymuluje organizm do wytwarzania nowych włókien kolagenowych. To bioaktywny, bezpieczny preparat, który sprawdza się w sytuacji, gdy skóra traci swoją sprężystość i w efekcie wymaga biorewitalizacji, gdy uwidoczniają się na niej oznaki starzenia lub w przypadku występowania blizn potrądzikowych, pooperacyjnych i zanikowych.

Choć gama wypełniaczy i stymulatorów jest naprawdę szeroka, wybór preparatu powinien należeć przede wszystkim do specjalisty medycyny estetycznej, który po dokładnym zapoznaniu się z problemem pacjenta zaproponuje najlepsze rozwiązanie – w pełni dostosowane do niedoskonałości, rodzaju i kondycji skóry oraz oczekiwań osoby dążącej do zwalczenia objawów starzenia.

Related Posts