Gwiazdy pokazywane na okładkach kolorowych czasopism szczycą się nienagannym „hollywoodzkim” uśmiechem. W rzeczywistości niewiele osób może cieszyć się idealnie białymi zębami – ich naturalny odcień waha się między żółtobrunatnym a szarawym. Czynniki genetyczne, dieta, nałogi i codzienna higiena jamy ustnej także w widoczny sposób ma wpływ na wygląd uzębienia. Wiele osób dotkniętych problemem przebarwień na zębach zastanawia się nad wykonaniem zabiegu wybielania. Część z nich obawia się tego typu kuracji z uwagi na np. uszkodzenie szkliwa. Zapewniamy, że nie ma się czego bać!
Domowe metody wybielania
Sam zabieg wybielania polega na usunięciu powstałych przebarwień oraz przywróceniu ich naturalnego koloru. Wybielanie na własną rękę (np. z pomocą przyklejanych na zęby pasków) często kończy się uzyskaniem efektu tylko na części powierzchni przedniej zębów i z pominięciem przestrzeni między nimi. Ponadto nieumiejętnie dopasowana czy stosowana metoda „domowa” jest przyczyną takich dolegliwości, jak odsłonięte szyjki zębowe, zniszczenie dziąseł lub pojawienie się nienaturalnego koloru szkliwa.
Lepiej skorzystać z usług specjalisty
Wybielanie pod okiem profesjonalisty jest o wiele bezpieczniejsze i skuteczniejsze niż ogólnodostępne sposoby kosmetyczne. Jedynie medyczne metody, stanowiące element stomatologii estetycznej są bezpieczne. Wykonuje się je pod kontrolą doświadczonego lekarza, który kwalifikację do zabiegu poprzedza badaniem klinicznym i dokładną oceną stanu zdrowia pacjenta. Wykluczane są przeciwwskazania, jak np. alergie, ciąża, okres karmienia czy duża wrażliwość termiczna zębów. Analizuje się także nawyki żywieniowe pacjenta mogące wpłynąć na odcień uzębienia. Każdorazowo zabieg wybielania poprzedzany jest profesjonalną higienizacją oraz uzupełnieniem wszelkich ubytków – nie ma możliwości przeprowadzenia go na zębach, które nie są zdrowe. Bardzo ważne jest zatem, aby o swój uśmiech zadbać z pomocą stomatologa, zamiast próbować działać na własną rękę.
Profesjonalne zabiegi wybielające
Istnieje wiele różnych metod stosowanych w stomatologii estetycznej dla uzyskania efektu eleganckiego i całościowego wybielenia zębów. Bezpiecznym i efektywnym systemem stosowanym do likwidacji przebarwień jest metoda nakładkowa. Wykorzystywany jest w niej specjalistyczny żel oraz tzw. szyny – nakładki indywidualnie wykonywane dla każdej osoby. Po konsultacji lekarskiej przez 10-14 dni pacjent stosuje je w domu w dogodnej dla niego porze dnia. Dla pragnących bardziej natychmiastowego efektu sprawdzi się jednozabiegowa metoda gabinetowa od nakładkowej różniąca się stężeniem preparatu wybielającego. Swoistą innowację stanowi przeprowadzanie wybielania z wykorzystaniem lasera: żel pokrywający zęby aktywowany jest za pomocą światła laserowego. Zabieg trwa zaledwie godzinę i umożliwia rozjaśnienie uzębienia nawet o kilka odcieni.
Co po wizycie?
Po zabiegu wybielania barwa zębów stabilizuje się przez około dwa tygodnie. Szczególnie ważne jest, aby przestrzegać zaleceń, jakie przekazuje pacjentowi lekarz – głównie istotne jest stosowanie diety, która ponownie nie zabarwi zębów. Zalecane jest jej stosowanie przez minimum 48h od wykonania wybielania, w przeciwnym wypadku efekty mogą zostać zniwelowane lub stracił na trwałości. W zależności od nawyków higienicznych i żywieniowych wybielenie utrzymuje się od pół roku do trzech lat.
Wybielanie wykonywane w gabinecie stomatologicznym jest metodą bezpieczną i skuteczną, a oczekiwany rezultat możliwy jest do osiągnięcia już podczas jednej wizyty. Jedynie specjalista jest w stanie tak przeprowadzić tego typu zabieg, by zagwarantować jego długotrwały efekt.